Jäsenhuone|TyöhuoneEdustusjoukkue

Seuramestaruudet

Junioreiden Harrastelijamestarit esteratsastuksessa 2010
(vas.) Tiiu Tiihonen - Mine Forever, Ella Oikarinen sekä Maija Harenko - Movena.

Keravan Ratsastusseura järjestää joka syksy seuramestaruuskilpailut. Kilpailut järjestetään sekä koulu- että esteratsastuksessa. Harrastajien ja kilpailijoiden sarja ratsastetaan molemmissa lajeissa ja niistä palkitaan erikseen seniorit ja juniorit.

Kouluratsastuksessa harrastajien mestaruus ratkotaan helppo B -tasoisella kouluradalla. Kilpailijoiden sarja ratsastetaan helppo A -tasolla. Esteratsastuksessa harrastajat hyppäävät 80cm radan ja kilpailijat 90/100cm radan, yleensä arvostelulla AM5, joka tarkoittaa, että uusinnassa esteitä korotetaan 10cm.

Alla olevista taulukoista löytyvät seuramestarit kautta aikojen!

 

KERRA:n mestarit 2018

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Auli Tiainen: Luzibär

Sara Mertaniemi: Kastello Unik

Juulia Vänttinen: Rocilla

Enni Rautajoki: Stormarn

2. Sija

Johanna Mäkinen: Welmiro

Jenna Laajaranta: Merlot

Katri Tirronen: Aslan

Pinja Vänttinen: Aslan

3. Sija

Karoliina Alm: Welmiro

Sanna Uusivirta: Merlot

Taru Raussi: Vilgas

Aino Oikkonen: Rocilla
EsteratsastusKilpailijatAikuisratsastajatHarrastelijat, SenioritHarrastelijat, Juniorit
1. SijaNette Holopainen: LepardJenna Laajaranta: PoeesiaNetta Vinkvist: Poeesia

Juulia Vänttinen: Rocilla

2. Sija

Auli Tiainen: Luzibär

Anne Voutilainen: Carisma d'AroInka Penttilä: Harfa

Valeria Dobreva: Stormarn

3. SijaTilda Paukonoja: Bounce Me to the Moon -Suvi Hänninen: StormarnNea-Amalia Ala-Nikkola: Königs Knight Ks

 

 

KERRA:n mestarit 2017

EsteratsastusKilpailijatHarrastelijatTenavat
1. Sija

Katri Vehmas: Carlotty

Sara Mertaniemi: Kastello Unik

Juulia Vänttinen: Rocilla

2. Sija

Nette Holopainen: Lepard

Tiina Palmu: Chére du Lys

Minea Antikainen: Aslan

3. Sija

Noora Turunen: Wichita

Anna Svensk: Glamour B.P.Aino Oikkonen: Rocilla

 

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Tiina Palmu: Chére du Lys

Eerika Tillaeus: Texas

Meri Harrila: U-Cara Maria

Enni Rautajoki: Japp

2. Sija

Tilda Paukonoja: Amadeus

Kristiina Kiiski: Carlotty

Elisa Haapajoki: Amadeus

Jenni Miles: Stormarn

3. Sija

Auli Tiainen: Luzibär

Suvi Hänninen: Cavalier of Houston

Pinja Laine: Carisma d'Aro

Minea Antikainen: Aslan

 

KERRA:n mestarit 2016

EsteratsastusKilpailijat, senioritKilpailijat, junioritAikuisratsastajatHarrastelijatTenavat
1. Sija

Katri Vehmas: Carlotty

Eevert Anttila: Harthoeve's Storm

Auli Tiainen: Carlotty

Pinja Laine: Ariane

Vilja Laitasalmi: Brian

2. Sija

Tilda Paukonoja: Amadeus

Ida-Sofia Virlander: Alexa B

-Satu Helminen: Cavalier of Houston

Juulia Vänttinen: Rocilla

3. Sija

Inka Penttilä: Lepard

Meri Harrila: Viirus

-Johanna Mäkinen: ST CerrellIiris Ylinen: Viirus

 

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Susanna Örn: Welmiro

Johanna Mäkinen: ST Cerrell

Eerika Tillaeus: Texas

Emma Vairio: Stormarn

2. Sija

Inka Penttilä: Lepard

Minna Heikkilä: Rigonda

Vilja Laitasalmi: Brian

Juulia Vänttinen: Ariane

3. Sija

 -

Auli Tiainen: Luzibär

Meri Harrila: Viirus

Noora Tantere: Viirus

 

KERRA:n mestarit 2015

EsteratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Anna Hakakorpi: Luzibär

Satu Helminen: Wichita

Eerika Tillaeus: Ariane

Elisa Haapajoki: Rocilla

2. Sija

Per Sällström: Merlot

Kristiina Kiiski: Rocilla

Meri Harrila: Viirus

Vilja Laitasalmi: Lawrenza A

3. Sija

Auli Tiainen: Lawrenza

Inka Penttilä: Poeesia

Sara Mertaniemi: Kastello Unik-

 

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Tiina Palmu: Chére Du Lys

Kristiina Kiiski: Rocilla

Sara Mertaniemi: Kastello Unik

Emma Vairio: Stormarn

2. Sija

 Ida-Sofia Virlander: Alexa B

Sanna Kortesmäki: Merlot

Eerika Tillaeus: Texas

Elisa Haapajoki: Rocilla

3. Sija

 Anna Hakakorpi: Luzibär

Inka Penttilä: Lepard

Meri Harrila: Viirus II

Vilja Laitasalmi: Brian

 

KERRA:n mestarit 2014

EsteratsastusKilpailijatHarrastelijat Tenavat
1. Sija

Katri Vehmas: Carlotty

Auli Tiainen: Lawrenza A

Pinja Tamm: Movena

2. Sija

Sara Mertaniemi: Aramis IV

Inka Penttilä: Carlotty

-

3. Sija

Essi Horttanainen: Flying Girl

Sofia Siivonen: Brian

-

 

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Tiina Palmu: Chére Du Lys

Sanna Kortesmäki: Big Lottery

Ida-Sofia Virlander: Alexa B

Meri Harrila: Lara Foxx

2. Sija

Sara Hakala: Flamenco II

Eerika Janhunen: Passeth

Eerika Tillaeus: Lawrenza A

-

3. Sija

Susanna Örn: Welmiro 

Seru-Fiiu Linninen: Wichita

Sara Mertaniemi: Aramis IV

-

 

KERRA:n mestarit 2013

EsteratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Tiina Palmu:

Chére Du Lys

Mari Laukkonen:

Konrad II

Vilja Lahtinen:

Prints VI

Meri Harrila:

Frans

2. Sija

Seru-Fiiu Linninen:

Ariane II

Minna Svensk:

Gitana

Ida-Sofia Virlander:

Alexa B

Tuuli Levänen:

Adalmina's Pearl

3. Sija

Roosa Lappalainen:

Colorado

Kristiina Kiiski:

Rocilla 1813

Laura Kauhanen:

Lawrenza A

-

  

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Minna Svensk:

Gitana

Inka Penttilä:

Konrad II

Malviina Linninen:

Merlot

Sara Mertaniemi:

Kastello Unik

2. Sija

Mari Laukkonen:

Konrad II

Kristiina Kiiski:

Merlot

Kristiane Frei:

Tolheksleane's Luckey

Ida-Sofia Virlander:

Alexa B

3. Sija

Tiina Palmu:

Chére Du Lys

Sanna Uusivirta:

Welmiro

Sonja Mertaniemi:

Kastello Unik

Laura Kauhanen:

Lawrenza A 

 

KERRA:n mestarit 2012

EsteratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

 Terhi Sjögren-Sorsa:

Chére Du Lys

Susanna Knuutinen:

Carlotty

Sanna Kortesmäki:

Rocilla

  Sara Mertaniemi:

Adoonis Est

2. Sija

 Katri Vehmas:

Carlotty

Harri Kujamäki:

Claymore

Vivian Virtanen:

Adalmina's Pearl

Sonja Mertaniemi:

Kastello Unik

3. Sija

Inka Penttilä:

Lapasa

Inka Penttilä:

Nelson

Pinja Laine:

Movena

Ida-Sofia Virlander:

Zanny

  

KouluratsastusKilpailijatHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Roosa Lappalainen:

Colorado

Eerika Janhunen:

Passeth

Sanna Kortesmäki:

Rocilla

Ida-Sofia Virlander: Zanny

2. Sija

Susanna Örn:

Welmiro

Laura Rönkkä:

Advente

Maija Harenko:

Welmiro

Sonja Mertaniemi:

Kastello Unik

3. Sija

Tiina Palmu:

Chére Du Lys

Anna Rantala:

Wichita

Malviina Linninen:

Merlot

Silja Fredriksson:

Brian
 

 

 

KERRA:n mestarit 2011

EsteratsastusKilpailijat, senioritKilpailijat, junioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

 Kaktu Kuparinen:

Future's Hope

 Hanna Pitkänen:

Freedom Girl

 Katri Turunen:

Milton Let's Go

 Alisa Kylmälahti:

Movena

 Sara Mertaniemi:

Little Suzzi

2. Sija

 Heidi Eklund:

Flamenco II

 Sanna Kortesmäki:

Lawrenza A

 Mari Jantunen:

Milton Let's Go

 Maija Harenko:

Movena

 Sonja Mertaniemi:

Kastello Unik

3. Sija

 Inka Penttilä:

Lapasa

 Tiiu Tiihonen:

Vlerk B

 Tiina Palmu:

Chère Du Lys

 Malviina Linninen:

Frans

 Vivian Virtanen:

Japp

  

KouluratsastusHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. Sija

Sara Hakala:

Coquette La Belle

Eerika Janhunen:

Passeth

Heta Vihro:

Adalmina's Pearl

2. Sija

Salla Snellman:

Wichita

Paula Väkeväinen:

Emily II

Pinja Tissarinen:

Brian

3. Sija

Seru-Fiiu Linninen:

Claymore

Sanna Kortesmäki:

Lawrenza A

Sonja Mertaniemi:

Frans
 

 

 

KERRA:n mestarit 2010

EsteratsastusKilpailijat, senioritKilpailijat, junioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, junioritTenavat
1. SijaSalla Snellman: WichitaHanna Pitkänen: Freedom GirlJenni Paakkari: 
Naomi
Ella Oikarinen: 
Mr.Green
Sara Mertaniemi:  Zanny
2. SijaSeru-Fiiu Linninen: Claymore

Muusa Enjala:
Hornet

Katri Turunen: 
Milton Let’s Go
Tiiu Tiihonen:  MineforeverSara Hokkanen: 
Junacka
3. SijaKate Korpela: LaurasSanna Kortesmäki: 
Rocilla
Mari Jantunen: 
Milton Let’s Go
Maija Harenko:  MovenaSanni Carlenius: 
Frans

  

KouluratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit
1. SijaJonna Enjala: 
Blue Marques

Heli Ollikainen: 
Sanrilaa

Saima Uski: 
Brian
2. SijaSusanna Örn: 
Welmiro
Jenni Paakkari:  NaomiEssi Laitinen:
Polly IV
3. Sija

Sanna Kortesmäki:  Rocilla

Solveig Asp: 
Taktika II

Mervi Majoinen: 
Dody

Eerika Janhunen:  Passeth

 

 

KERRA:n mestarit 2009

EsteratsastusKilpailijat, senioritKilpailijat, junioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit
1. SijaAnna Svensk: GitanaSanna Kortesmäki: RocillaJenni Paakkari: NaomiAlisa Kylmälahti: Adalmina’s Pearl
2. SijaKatri Vehmas: ClaymoreHeidi Eklund: LawrenzaSusanna Knuutinen: Mr.GreenMaija Harenko: Lawrenza
3. SijaRonja Heikkinen: LordetteRonja Parkkonen: V.K. Mira Minna Svensk: Gitana

Anni Koskinen: Nelson

  

KouluratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

Karoliina Tervas: Tranberg's Rango

Inka Penttilä: Sweet Ruby

Saima Uski: Brian

2. Sija

Milja Ilmarinen: Waterloo

Jaana Salonen: South End Mark

Ronja Parkonen: V.K. Mira

3. Sija

Minna Svensk: Gitana

Laura Koskinen: Patric

Eerika Janhunen: Passeth

  

KERRA:n mestarit 2008

EsteratsastusKilpailijat, senioritKilpailijat, junioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit
1. SijaAnnastiina Murtomäki: Luzibär
 
Mira Janhunen: Passion
 
Harri Kujamäki: Gg Formidable
 
Salla Snellman: Ivanhoe 43
 
2. SijaJonna Enjala: Blue Marquez
 
Per Sällström: Sweet Dingo
 
Minna Svensk: Gitana
 
Seru-Fiiu Linninen: Sweet Dingo
 
3. SijaMira Saarikoski: Ivanhoe 43
 
Heidi Eklund: Lawrenza A
 
Susanna Knuutinen: Mr. Green
 
Sandra Seligsson: Otto II
 

  

KouluratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

 Milja Ilmarinen: Anouk

 Inka Penttilä: Sweet Ruby

 Sonja Andstén: Waterloo

2. Sija

 Outi Laitinen: Chrom

 Jaana Salonen: South End Mark

 Per Sällström: Sweet Dingo

3. Sija

 Laura Koskinen: Bugs Bunny

 Päivi Järvinen: Estorado

 Aada Linninen: Adalmina's Pearl

  

KERRA:n mestarit 2007

EsteratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

Mari Laukkonen: Ivanhoe

Mira Saarikoski: Mr. Green

Emmi Vuola: Kiddy Up Go

2. Sija

Siri Andersson: Lawrenza

Anna Svensk: Gitana

Outi Laitinen: Ronja Robber's Daughter

3. Sija

Susanna Örn: Gaukler

Jaana Salonen: Chevall

Emmi Kähkönen: Chevall

  

KouluratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

Essi Horttanainen – Anouk

Inka Penttilä – Sweet Ruby

Anna Saarinen: Waterloo

2. Sija

Outi Laitinen – Chrom

Mari Laukkonen – Sweet Dingo

Viivi Hautajoki: Bugs Bunny

3. Sija

Malin Leppänen – Waterloo

Leena Kosonen – Riks

Per Sällström: Sweet Dingo

  

KERRA:n mestarit 2006

EsteratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

Nette Holopainen: Lawrenza

Marjo Ruokola: Sweet Ruby

Salla Snellman: Ivanhoe

2. Sija

Mari Laukkonen: Estorado

Satu Vuorinen: Embolorerij

Sinna Pettinen: Embolorerij

3. Sija

Inka Penttilä: Sweet Ruby

Kikka Seppä: Sandro

Eerika Janhunen: Passeth

  

KouluratsastusKilpailijat, senioritHarrastelijat, senioritHarrastelijat, juniorit

1. Sija

Milja Ilmarinen: Anouk

Inka Penttilä: Sweet Ruby

Outi Laitinen: Bugs Bunny

2. Sija

Essi Horttanainen: Ivanhoe

Nina Pellikka: Sweet Dingo

Sinna Pettinen: Estorado

3. Sija

Anna Svensk: Willibord

Mari Laukkonen: Sweet Dingo

Mira Janhunen: Passeth

Seru-Fiiu Linninen: Lardon